2021.08.23

Į statybų verslą pažvelgė kitaip – svarbiausia teisingumas

Noras statybų sektoriuje įžiebti naujumo, šioje srityje pritaikyti tvarios ekonomikos, pagarbos klientui, aplinkai ir darbuotojui principus Donatą Gulbiną paskatino atsisakyti ilgametės tarnybos Lietuvos kariuomenėje ir save realizuoti statybų versle. Pradėjęs nuo samdomo darbuotojo pozicijos, supratęs, ko reikia teisingam ir kokybiškam verslui, jis įkūrė savo įmonę „Blaivi statyba“. 

Donatai, papasakokite, kaip atsidūrėte statybų versle? 

Tarnaudamas kariuomenėje visuomet norėjau labiau atskleisti savo asmenybę, užsiimti veikla, kurioje būtų daugiau laisvės, galimybių įgyvendinti savo idėjas. Taigi, išėjęs iš tarnybos, dirbau įvairius apdailos darbus, vėliau pradėjau bendradarbiauti su keletu kolegų. Po truputį mes pasidalinome veiklos sritimis, susibūrėme į atskiras, tarpusavyje sąveikaujančias komandas.

Norėjosi veikti, prisiimti atsakomybę, kurti, rūpintis ir savo gebėjimais pasidalinti su tais, kurie patys savarankiškai to padaryti neįstengia. Pastebėjau, kad statybų versle reikia šviežumo, kitokio požiūrio į patį darbo principą, į žmogų. Tai labai inspiravo pasinerti į šią sritį, įsteigti savo įmonę.

Kaip atrodo jūsų įprasta darbo diena?

Pavyzdžiui, vasaros sezonu mano diena prasideda apie 5 val. ryto. Susiruošiu, šiek tiek laiko skiriu pozityviam dienos nusiteikimui ir tada jau keliauju į statybų objektą. Dažniausiai apie 6 val. prasideda mano darbai: planavimas, komandos koordinavimas, medžiagų tiekimo organizavimas, bendravimas su esamais bei būsimais klientais ir, žinoma, tinkavimas. Apie 15 val. baigiu darbus, grįžtu namo pas šeimą, sportuoju, skiriu laiko strategijų kūrimui, planavimui.

Tai ar pavyksta į statybų verslą įnešti to šviežumo?

Manau, kad esame profesionalai, kuriems savaime suprantami dalykai yra sąžiningumas, atsakomybė, empatija. Mes atviri kūrybai, ekologijai, ergonomikai, inovacijoms, bendravimui ir bendradarbiavimui tiek su užsakovais, tiek su kitomis organizacijomis. Norime ir siekiame būti statybų, apdailos darbus atliekančia komanda, kuri kuria, dalijasi ir priima dėkingumą. Komanda, kurioje pirmiausia esame žmonės ir tik po to specialistai.

Mūsų komandą sudaro tie, kurie myli savo darbą, o tai daro didelę įtaką rezultatams, greičiui ir kokybei. Mes dirbame protingu tempu, naudojame naujausias statybos ir apdailos technologijas. Visada sakau, kad mums svarbiausia viską apimantis teisingumas – teisinga darbų, medžiagų kaina, teisingas laiko kaštų panaudojimas, teisingi ir maksimaliai optimalūs profesiniai sprendimai kiekvienam individualiai.

O kas paskatino jus ateiti į „Spiečių“?

Dar net nebūdamas Šiaulių bendradarbystės centro „Spiečius“ nariu, dalyvavau jame organizuojamuose seminaruose. Ten pabendravau su „Spiečiaus“ nariais, sužinojau daugiau apie siūlomas nemokamas paslaugas, skirtas verslo pradžiai ir plėtrai. Man tai pasirodė labai aktualu, tad prisijungiau ir aš.

„Spiečiuje“ susibūrę puikūs verslo gyvybingumą skatinantys ekspertai. Čia sukuriama ypatinga, tikra bendradarbystės nuotaika, jauti, jog esi išties svarbus, ekonominis suinteresuotumas – uždirbti iš kliento – lieka kažkur nuošalyje ir įgauna naujas prasmes. Iš tiesų, visi čia spiečiasi darydami tai, ką moka geriausiai.

„Versli Lietuva“ įkurto bendradarbystės centro koordinatorė Diana Grapskytė buvo tas pirmasis ir bene svarbiausias impulsas, pirmoji inspiratorė, kuri mane suprato, nukreipė teisinga linkme, paskui nuolatos palaikė, tarpininkavo, atsakė į daug klausimų, kurie būna tokie svarbūs kuriant verslą. Ypač kai viską nori daryti teisingai.

Su kokiomis kliūtimis susiduriate savo versle?

Pradžioje galvojau, kad pagrindine problema bus investicijų trūkumas, tačiau didžiausiu iššūkiu tapo darbuotojai. Kvalifikuotų, savo darbą mylinčių, profesionalių darbuotojų trūkumas. Jis daro įtaką bendrai komandos atmosferai, stabilumui, sunku planuoti būsimus projektus.

Norėdamas rasti tinkamus komandos narius, kurių vertybės atitinka įmonėje puoselėjamas vertybes, dedu dideles pastangas. Bendradarbiauju su darbo birža, talpinu skelbimus internetiniuose portaluose, pagalbos kreipiuosi į darbuotojų paieškos kompanijas, bendrauju su profesine mokykla. Žinoma, konsultuojuosi su personalo valdymo specialistais.

Kita vertus, nuolat bendraujant su skirtingų statybų sričių atstovais, su skirtingų sektorių vadovais, pasidaro aišku, jog darbuotojų trūkumo problema – visos Lietuvos darbo rinkos tendencija.

Gal galite papasakoti apie savo ateities planus?

Visų pirma, rasti sprendimą mano minėtai tinkamo personalo trūkumo problemai. Taip pat planuoju plėsti savo veiklą – suburti porą puikiai „susidirbusių“ tinkavimo komandų ir išbandyti save namų statymo veikloje. Na, ir kas be ko, noriu tobulinti savo finansinį raštingumą.

Ką galėtumėte patarti kitiems, dar tik pradedantiems savo verslą?

Svarbu suvokti laiko vertę, išmokti tinkamai jį valdyti. Nėra prasmės viską daryti pačiam. Reikia kliautis savo srities specialistais ir taip gauti patį efektyviausią sprendimą per optimaliausią laiko tarpą. Ir nors atrodytų, kad pinigų išleidžiama daugiau, nei tai darant savo jėgomis, ilguoju laikotarpiu paaiškėja, jog tokiu būdu kaip tik yra sutaupoma.

Taip pat reikia mokytis „pajausti“ pinigus. Juos prarandant, laiku suvokti, jog kažkas yra daroma ne taip, bet tuo pačiu nevengti jais dalintis, juk tai – energija, kuri paprasčiausiai įgauna naujas formas, sąveikauja ir galų gale vis tiek daro poveikį mūsų kuriamai veiklai.

Reikia laiko skirti ir strategijų kūrimui, nes vien dirbant tiesioginius darbus, eliminuojamas šansas augti, juk kokybė gali lemti ir kiekybę. Svarbu nepamiršti ir savęs bei sau svarbių žmonių. Tik sveikas vidumi bei išore žmogus gali sukurti kažką tvaraus.