2021.08.23

Pilnametystės proga gautos pajamos suteikė galimybę užsiimti mėgstama veikla

Verslo pradžioje svarbu turėti lėšų, už kurias įsigyjama įranga, technika ar investuojama į kitas verslo vystymo priemones. Martynas Kazlauskas, laisvais samdomas videografas, šių lėšų gavo sulaukęs pilnametystės ir įsigijo pirmąją savo kamerą. Martynas šiuo metu kuriu įvairaus pobūdžio video filmus, dažniausiai dokumentinio/reprezentacinio tipo (pristatymai, apžvalgos, interviu, reklamos, muzikiniai klipai ir pan.).

Iš kur kilo idėja, kas įkvėpė pradėti savo verslą?

Idėja „verslui“ pradėjo formuotis dar tada, kai kilo klausimas, „kur padėti draudimo pinigus?“ (tuos, kuriuos gauni, kai sukanka 18 metų). Tuo metu gana aktyviai užsiėmiau ekstremalaus BMX dviračių sporto filmavimu, tad sprendimą priėmiau gana greitai – tuo metu mažo biudžeto video produkcijos paklausa nebuvo labai gausi, tačiau supratau, kad laikui bėgant paklausa tiktai augs ir kad medijos yra rinkodaros ateitis. Taigi, nusipirkau pirmąją profesionalią foto/video kamerą ir vos atvykęs studijuoti į Vilnių gavau pirmuosius pasiūlymus filmuoti. Nuo to laiko ieškotis darbo nebeteko.

Su kokiomis kliūtimis susidūrėte versle?

Pati didžiausia problema – tapti atsakingu vadovu pačiam sau. To atkakliai mokausi dar iki dabar. Kita problema, užduotis – išmokti „pažaboti“ kūrybą. Nuolatos kurti tos pačios ir ypač vis aukštesnės meninės ir techninės vertės produktus yra žvėriškai sunku.

Kokie verslo sprendimai pasiteisino, kokias verslo pamokas pavyko išmokti?

Supratau, kad savarankiškame darbe konkrečios darbo valandos ir darbo vieta yra būtinos, siekiant išlaikyti sveiką protą ir pastovų darbų tempą. „Spiečius“ Panevėžyje man buvo kaip iš dangaus nukritusi dovana, išsprendusi šią esminę problemą.

Kaip vertinate „Versli Lietuva“ bei „Spiečiaus“ paslaugas?

Pats, kaip “Spiečiaus” rezidentas, tikrai džiaugiuosi turėdamas galimybę pasikonsultuoti su pas mus dirbančia Neringa Trinskiene – ypač įvairiais teisiniais, asmeninės buhalterijos klausimais.

Kokių patarimų turėtumėte kitiems pradedantiesiems, ką jie turėtų žinoti, kokių klaidų nedaryti?

Kai verslo produktas yra kūrybinis, yra labai svarbu kuo tiksliau pasiruošti darbų planus – nusistatyti įvairius normatyvus ir segmentuoti kūrybos etapus – tam, kad būtų galima planuoti tikslų darbų įvykdymo laiką ir tam, kad būtų galima visuomet judėti pirmyn ir neleisti sau „kontempliuoti“ ar „blizginti“ kūrinio ar jo dalies tada, kai tai nėra būtina. Maksimalus žmonių kūrybinis potencialas yra labai trapus ir laikinas, jį reikia tausoti ir naudoti kuo tikslingiau – tokiu būdu nesugadinsime ir bendros kūrėjų nuotaikos, sukursime jiems saugias ir patogias sąlygas. Kūryba gali būti gąsdinantis ir alinantis dalykas, nes nežinomybės šioje srityje yra labai daug. O nežinojimas gąsdina.

Kalbant apie savireklamą – šiais laikais jokių paslapčių nebėra, visos žinios apie marketingą yra internete. Tereikia tik mokėti kurti kokybišką turinį, tinkamai bendrauti su klientais ir tikslingai naudoti socialines platformas.