2021.08.23

Prasmės ieškojimas ir didelė patirtis atvedė į nuosavą verslą

Ateina laikas, kai pradedame ieškoti prasmės savo veikloje, ieškome naujų iššūkių bei norime įprasminti savo sukauptą patirtį, žinias. Tokia situacija paskatino ir Ievą Ščerbauskaitę pradėti savo verslą ir tapti tvaraus verslo konsultante.

Kokia pagrindine veikla dabar užsiimate? Papasakokite apie savo verslą.

Esu tvaraus verslo konsultantė. Man tvarus verslas – tai tas verslas, kuriam rūpi pelnas, žmonės ir planeta, teikiu  konsultacijas, kuriomis verslas gali siekti šių tikslų. Workshop‘ų metu įmonėms padedu nustatyti savo identitetą (misiją, vertybes bei jų turinį), taip pat užsiėmimų metu padedu vystyti komandos narių pasitikėjimą vienas kitu ir bendradarbiavimą bei rengiu įmonių socialinės atsakomybės projektus, kai dalį pelno įmonės pasirenka investuoti į atitinkamas bendruomenes. Visos šios paslaugos man glaudžiai susijusios, nes šiame greitai besikeičiančiame pasaulyje, verslo filosofija ir vertybės bei jų formuojama kultūra, kai stengiamasi tiek dėl pelno, tiek dėl savo darbuotojų.

Šiuo metu šių paslaugų teikimas dar tik įsibėgėja, neretai vedu edukacinio pobūdžio užsiėmimus, bet tai yra paslaugos ir verslo vizija, kurių teikiama nauda ir ateitimi besąlygiškai tikiu. Taip pat, sudėjusi visą savo patirtį, žinias ir įgūdžius, taip pat užsiimu ES ir kitų projektų rengimu ir konsultacijomis šia tema, verslo planų rengimu, konsultuoju tarptautinių verslumo skatinimo mainų tema. Projektai būna labai įvairūs, t. y. ES, nacionaliniai, tarptautiniai. Dirbu su verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovais.

Kaip atrodo tipinė Jūsų darbo diena?

Rytas prasideda nuo kavos puodelio su kolegomis „Spiečiuje“ (jei tuo metu nebūna skubių darbų). O tada, priklausomai nuo dienos, būna einamieji darbai. Šiuo metu daug dėmesio skiriu savo verslo rinkodarai ir komunikacijai, dalyvauju renginiuose bei susitikimuose. Taip pat dirbu savo tiesioginį darbą kaip specialistė – rengiu paraiškas arba ruošiuosi workshopams (darbui grupėse). Kuriant verslą supranti, kad esi atsakingas ne tik už tiesioginį darbą, kuris klientams kuria pridėtinę vertę, bet ir už savo verslo viziją, strategiją, pardavimus, apskaitą, rinkodarą, komunikaciją, bendravimą su klientais, partnerių paiešką ir begalę kitų dalykų. Dažnai dienos būna skirtingos ir kūrybingos, nes pati sau dėliojuosi tikslus ir laiką bei būdus, priemones, kaip tuos tikslus noriu įgyvendinti.

Kaip „Spiečius“ prisidėjo prie šios veiklos vystymo?

Svarbiausias „Spiečiaus“ indėlis – tai žmonės, kurie čia renkasi. Visi turime savus tikslus, esame motyvuoti ir vieni kitiems padedame. Keičiamės su kolegomis patirtimi bendraujant su klientais, kainodaros, rinkodaros ir kitais patarimais. Kartu džiaugiamės, o kai atrodo tikrai nebesinori nieko daryti ir viską kuo greičiau mesti, sulaukiu kolegų palaikymo.Taigi „Spiečius“ man visų pirmą – žmonės. Taip pat esu dėkinga „Spiečiui“ už įvairius renginius, kuomet turiu galimybę gilinti specifines žinias įvairių mokymų metu. Pradedant savo verslą didžioji dalis žinių ir buvusių pareigų pasidedi į šoną ir daug ką kuri nuo nulio, o tai  – visai didelis ir dažniausia smagus, bet visgi iššūkis. Ir žinoma, „Spiečius“ man suteikė galimybę dalyvauti mentorystės programoje, kuomet pusę metų dirbau kartu su puikia mentore – audito ir apskaitos įmonės vadove Jurgita Navikiene, su kuria galvojome, kaip vystyti mano verslą, kaip jį padaryti pelninga veikla, kaip spręsti realias situacijas su klientais. Šiuo metu manau, kad bendradarbystės centras – tikrai geras pasirinkimas žmonėms, kuriantiems naują verslą, nes galima jį vystyti greičiau ir efektyviau, vienoje vietoje yra bendraminčiai ir kompetentingi žmonės.

Kokia yra Jūsų verslo priešistorė, ką gyvenime veikėte iki tol? Kas paskatino ateiti į „Spiečių“?

Esu teisininkė, turiu teisės magistro laipsnį, gyvenau Vilniuje daugiau nei 10 metų, per tą laiką mokiausi Slovėnijoje, stažavausi Estijoje, trumpai gyvenau ir Jungtinėje Karalystėje. Vilnius tapo vienodas, darbas – šiek tiek nuobodus. Man asmeniškai norėjosi daugiau prasmės ir prisidėti prie visuomenės pokyčio, todėl grįžau į Šiaulius, kuriuose baigiau mokyklą. Čia savanoriavavau ir vėliau įsidarbinau nevyriausybinėje organizacijoje, kuri dirba su žemiausias pajamas turinčiomis, neįgaliomis, vaikų namuose užaugusiomis moterims ir jų šeimomis. Per tą laiką papildomai daug mokiausi užsienio universitetuose ir įvairiuose mokymuose Europoje, taip pat papildomai dirbau verslo konsultante. Praėjusiais metais pusę metų gyvenau Belgijoje, keitėmės verslo patirtimi su labiau patyrusiu verslininku. Visa ši labai skirtinga patirtis, daugybė kelionių po visą pasaulį ir bendravimas su labai skirtingais žmonėmis, kai vieną mėnesį stengiesi padėti tuo metu žemiausiam socialiniame sluoksnyje esančiai protiškai neįgaliai moteriai, kuri skiriasi su vyru ir neturi pajamų, gyvenamosios vietos, bet turi išlaikyti keturis vaikus, o kitą mėnesį – kartu su buvusiu visos „Coca Cola“ CTO (Chief Technology Officer) konsultuojame IT įmonę Belgijoje leido pamatyti pasaulį labai platų ir įvairų.

Po šios patirties ieškojau svajonių darbo, negavusi to, kurio norėjau, nusprendžiau pati kurti savo svajonių verslą. Kaip Mahatma Gandhi sakė, būk pokyčiu, kurį nori matyti pasaulyje. Nusprendžiau realizuoti idėją ir turėdama vienintelį planą A – sukurti savo verslą ir atėjau į „Spiečių“, kuris pasirodė tam labai tinkama vieta.

Kaip „Spiečiaus“ koordinatorius prisidėjo prie Jūsų verslo vystymo?

Visų pirma „Spiečiaus“ koordinatorė Diana visus, tame tarpe ir mane, motyvavo čia ateiti ir leido pasijausti kaip namuose. Ji taip pat atsakinga už sklandų „Spiečiaus“ veikimą, kas ženkliai palengvina kasdienybę. Jos dėka mokymus Šiauliuose veda įvairūs profesionalai, iš kurių stengiuosi perimti kuo daugiau žinių ir jas panaudoti. Be to, bet kada jos galiu paklausti įvairios su verslu susijusios informacijos, taigi ji – jungianti geroji Šiaulių „Spiečiaus“ bendruomenės dvasia.

Kokie yra jūsų artimiausi ateities planai?

Artimiausiuose planuose – abiejų verslo krypčių vystymas. Viena – tvaraus verslo konsultacijas, kol kas labiau edukacinio pobūdžio, bet ir ji po truputį įsivažiuoja. Kita – konsultavimas ES ir kitų projektų rengimo klausimais, taip pat verslo planų rengimas, kurioje panaudoju savo įgytą ilgametę patirtį ir gabumus, jau labiau išvystyta.

Taip pat noriu dar daugiau tarptautinio bendradarbiavimo  ir naujų tarptautinių projektų. Aš asmeniškai manau, kad geriausio rezultato gali pasiekti kartu dirbdami skirtingų patirčių, tautybių, rasės, lyties, amžiaus, išsilavinimo žmonės, o mokytis būtina visuomet.

Visiems linkiu svajoti ir įgyvendinti savo svajones, nes jų limitas – net ne dangus (kaip sako daugelis), bet mūsų pačių vaizduotė!