2021.08.23

Priimtas iššūkis atvedė į sėkmingą verslą

Patogus darbas įmonėje kaip samdomam darbuotojui ar nuosavas verslas? Tokioje pasirinkimo kryžkelėje buvo ir Evaldas Čerkesas, kuris pasirinko pakeisti samdomą darbą į nuosavą verslą ir įkūrė įmonę „ESAS CONSULTING“ (www.esasconsulting.eu). Įmonė teikia aukštos kokybės verslo teisės ir mokesčių konsultacijas fiziniams asmenims, mažoms ir vidutinėms įmonėms bei startuoliams.

Patogus darbas įmonėje kaip samdomam darbuotojui ar nuosavas verslas? Tokioje pasirinkimo kryžkelėje buvo ir Evaldas Čerkesas, kuris pasirinko pakeisti samdomą darbą į nuosavą verslą ir įkūrė įmonę „ESAS CONSULTING“ (www.esasconsulting.eu). Įmonė teikia aukštos kokybės verslo teisės ir mokesčių konsultacijas fiziniams asmenims, mažoms ir vidutinėms įmonėms bei startuoliams.

Iš kur kilo idėja, kas įkvėpė pradėti savo verslą?

Dirbant teisininku valstybiniame sektoriuje norėjosi didesnės darbo dinamikos ir įvairesnių teisinių užduočių. Tuo metu, bebaigiant magistro studijas Mykolo Romerio universitete, pradėjo bręsti mintis dirbti savarankiškai bei išplėsti savo profesinės veiklos spektrą. Posūkis iš viešosios teisės į verslo teisę buvo iššūkis, tačiau tuo pat metu – ir įdomus nuotykis.

Su kokiomis kliūtimis susidūrėte pradžioje ar verslo vykdymo etape?

Teisininkas, kaip ir gydytojas, turi užsidirbti pasitikėjimą bei klientų rekomendacijas, todėl savarankiško darbo pradžia kartu su naujovėmis atnešė ir pareigą pateisinti klientų lūkesčius. Tačiau, manau, kad darbas su skirtingais klientais ir pagalba jiems ir yra ta darbo dinamika, kurios aš ieškojau

Kokie verslo sprendimai pasiteisino, kokias verslo pamokas pavyko išmokti?

Darbas bendradarbystės erdvėse padeda praplėsti profesinių kontaktų ratą. Taip pat tikslinė reklama bei klientų rekomendacijos yra efektyvus būdas padidinti įmonės matomumą. Prie jau paminėtų, taip pat išskirčiau organizuojamus „verslo pusryčius“ ar kitus panašius renginius, kurie leidžia susipažinti su įvairių sričių specialistais. Jų metu neretai pavyksta rasti ir klientą tavo teikiamai paslaugai ar parduodamai prekei.

Kaip vertinate „Versli Lietuva“ konsultanto pagalbą bei bendradarbystės centrą „Spiečius“?

Bendradarbystės erdvė „Spiečius“ mano nuomone yra labai gera iniciatyva skatinti žmones dirbti savarankiškai. Darbas šioje bendradarbystės erdvėje nereikalauja jokių investicijų ir suteikia galimybę naudotis patrauklia darbo vieta. Panevėžio miesto „Spiečius“ turi visą darbui reikalingą infrastruktūrą (darbo vietą, susitikimų kambarį, internetą) bei yra patogioje vietoje. Džiaugiuosi, kad Panevėžio regiono koordinatorė Neringa Trinskienė aktyviai padeda mūsų „Spiečiui“ augti ir vystytis. Neringa nuolatos bendrauja su spietiečiais, skatina juos ir konsultuoja, kai iškyla įvairūs su verslu susiję klausimai.

Mano nuomone, ši „Verslios Lietuvos“ iniciatyva steigti bendradarbystės erdves regionuose skatina žmonės imtis savarankiškos veiklos bei neabejotinai ugdo verslumo kultūrą.

Kokių patarimų turėtumėte kitiems pradedantiesiems?

Pirmiausia reikia išsigryninti savo teikiamų paslaugų (ar prekių) spektrą bei potencialius klientus. Šiuo atveju, aš, kaip savarankiškai dirbantis teisininkas, koncentruojuosi ties darbu su mažomis ir vidutinėmis įmonėmis, o taip pat – ir pradedančiais verslą startuoliais. Kai žinai savo klientą, gali efektyviau rinktis priemones, kurios padeda klientą pasiekti. Pavyzdžiui, nukreipi „Google“, „LinkedIn“ reklamą į minėtas įmones. Internetinė svetainė su koncentruotais straipsniais taip pat padeda pasiekti klientus.

Jei tavo teikiamų paslaugų ar parduodamų prekių specifika leidžia, reikia ieškoti galimybės dirbti ir užsienio rinkoje. Pasiekti užsienio klientą padeda straipsniai anglų kalba „Medium“ (https://bit.ly/2WlifoP) svetainėje, profesionalus „LinkedIn“ profilis (https://bit.ly/2JxnJH5), taip pat laisvai samdomų darbuotojų platformos „Fiverr“, „Upwork“ (https://bit.ly/2YHjxYG), „Guru“.