2022.06.15

Verslininkė A. Zabielienė: mentorystės programa – vertingiausia verslo patirtis

Verslininkei Agnei Zabielienei naujo verslo idėją sufleravo pirmagimis: dėl jo alergijų tekus atsisakyti saldumynų, drauge su vyru pradėjo sveikų desertų verslą „Gėrybė“. Siekdami užmegzti naujas verslo pažintis, mokytis ir augti, Agnė su vyru prisijungė prie Klaipėdoje veikiančio Inovacijų agentūros bendradarbystės centro „Spiečius“, kuriame iki šiol aktyviai naudojasi verslui skirtomis paslaugomis. Čia vykstančią verslo mentorystės programą Agnė įvardina kaip vertingiausią verslo patirtį, padėjusią auginti tiek šeimos verslą, tiek tobulėti asmeniškai.

Agne, papasakokite apie savo verslą „Gėrybė“ – kuo užsiimate?

„Gėrybė“ yra šeimos verslas, kuriam šią vasarą kaip tik suėjo ketveri metai. Sveikus desertus pradėjome kurti dėl asmeninių priežasčių – gimus pirmagimiui dėl jo alergijų, turėjau atsisakyti gliuteno, laktozės, kiaušinių. Esu didelė saldumynų gerbėja, todėl turėjau rasti alternatyvą. Pirmiausia sveikatai palankesnių desertų receptus pradėjau kurti sau, tam, kad mudviems su sūnumi būtų gerai.

Kas paskatino pradėti šį verslą?

Prieš gimstant pirmajam sūnui, mes su vyru buvome įkūrę mažmeninės prekybos fizinę ir e-parduotuves. Verslas vystėsi sėkmingai, bet po ketverių veiklos metų, jautėme, kad atėjo metas pokyčiams. Buvome pasiruošę du scenarijus – pradėti plėstis į užsienio rinkas arba parduoti verslą ir ieškoti naujų projektų, idėjų. Kadangi sūnus buvo pakeliui į pasaulį, nusprendėme parduoti verslą ir pasimėgauti tėvyste. O sveikesnių desertų gamybos idėją padiktavo mūsų pirmagimis, dėl kurio ir pardavėme pirmąjį verslą. Ši situacija – puiki pamoka, kaip kartais natūraliai viskas susidėlioja į savo vietas.

Kaip prie jūsų verslo sėkmės prisidėjo Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius“?

Kai turi šeimos verslą, labai greitai gali atsidurti pavojingame „namai–darbas–namai“ rate. Šis ratas neskatina augimo, neatneša naujų idėjų ir nepadeda plėsti verslo. Mes visuomet ieškojome bendrystės, kuriančių kolegų, su kuriais galėtume pasidalinti savo iššūkiais ir laimėjimais kuriant nuosavą verslą. Klaipėda – nedidelis miestas, kuriame pakankamai lengva užmegzti naujas pažintis su veikliais, versliais žmonėmis, o kai jie visi būriuojasi vienoje vietoje, tai net nebereikia pastangų įdėti – svarbu turėti noro. „Spiečius“ tapo puikia platforma, padedančia dalintis gerąja praktika, įkvėpimu su kitais verslininkais ir taip mokytis.

Labiausiai vertinu „Spiečiaus“ ogranizuojamus verslui skirtus mokymus ir programas. Mokymų lektoriai – savo srities profesionalai, kurie tikrai neleidžia nuobodžiauti. Keliaudama į „Spiečiaus“ mokymus žinau, kad reiks daug dirbti: mokymuose daug praktikos ir kontaktų mezgimo veiklų. Džiaugiuosi, jog dažnu atveju čia užmegztos pažintys praverčia sprendžiant kasdienius verslo klausimus, padeda sutaupyti laiko. O didžiausia nauda gauta prisijungus prie „Spiečiaus“ buvo verslo mentorystės programa!

Kodėl nusprendėte pasinaudoti verslo mentorystės programa?

Vystant nedidelį šeimos verslą, kiekvienas turi begales pareigų ir atsakomybių, tačiau tai nereiškia, kad automatiškai viskam turime pakankamai kompetencijų. Prieš gerus metus buvome užstrigę strateginėje kryžkelėje – niekaip neapsisprendėme, kuriuo keliu toliau eiti vystant prekinį ženklą. Sprendimą vis nukelinėjome – buvo labai sunku pamatyti mūsų verslą iš šono, platesniame kontekste. Kaip tik tuo metu pamačiau, kad netrukus Klaipėdos „Spiečiuje“ startuos verslo mentorystės programa ir iškart supratau, kad mums reikia pasinaudoti šia galimybe!

Mūsų mentorius buvo Rimantas Miceika, su kuriuo nenustojome bendrauti net ir programai pasibaigus. Esame jam labai dėkingi už visas suteiktas žinias ir įžvalgas – mentorius mums buvo stiprus šviežio oro gūsis! Iki šiol sunku patikėti, kiek daug kokybiškos, koncentruotos, pritaikytos specifinėms mūsų situacijoms informacijos galima gauti per vieną konultacijos valandą. Po kiekvieno valandinio pokalbio su mentoriumi mes su vyru dar tris-keturias valandas atsisėdę analizuodavom tai, ką išgirdome konsultacijos metu. Ši programa – viena vertingiausių mūsų verslo patirčių, leidusi augti tiek „Gėrybei“, tiek mums patiems asmeniškai.

Ko pavyko pasiekti per visą mentorystės programą?

Metai su mentoriumi buvo intensyvūs. Nepaisant stiprių išorinių kliūčių, kaip pandemija, mes stipriai augome. Pasamdėme pirmuosius darbuotojus, pradėjome elektroninę ir mažmeninę prekybą. Apyvarta kilo du kartus, o pardavimų taškų kiekis išaugo nuo 14 iki 35. Mentorius savo patarimais labai prisidėjo derinant sutartis su didžiaisiais partneriais, mokė mus nenuvertinti savęs ir ieškoti ilgalaikių partnerysčių, kurios būtų naudingos abejoms pusėms. Mentorystės programos metu drauge su mentoriaus pagalba patobulėjome ko gero visuose verslo srityse – išsigryninome strategiją, pagaliau išmokome susiskaičiuot kainodarą, aptarėme rinkodarą, personalo iššūkius, gamybos optimizavimą.

Vienareikšmiškai, ši programa yra vienas geriausių dalykų, nutikusių per „Gėrybės“ ketverių metų gyvavimą. Dar niekas taip aiškiai, kaip mentorius Rimantas, mums neparodė, ką daryti, kad nueitumėm ten, kur visada norėjome.

Tęstinė, kelių mėnesių verslo mentorystės programa yra kasmet organizuojama Inovacijų agentūros vystomuose bendradarbystės centruose „Spiečius“.

Verslininkai, siekiantys savo verslo progreso, taip pat gali visiškai nemokamai jiems patogiu metu ir tempu konsultuotis su Inovacijų agentūros verslo mentorių tinklo ekspertais: https://mentoriai.verslilietuva.lt/ Prisijungę prie platformos, keliais mygtuko spustelėjimais galima rasti ir susisiekti su įvairių sričių mentoriais, kurie neatlygintinai konsultuoja smulkiuosius verslininkus.